13.–15. juunil Tallinnas toimunud Eesti Saunameistrite II Aufgussi Meistrivõistlustel osalenud saunaetendusi näeb õhtuti kell 19 Elamus Spas, Baltikumi suurimas rituaalisanuas, mis mahutab üle 100 saunalise, on varustatud heli-, valgus- ja videotehnikaga ning kus 75 kraadist kuuma kütab 4 meetri pikkune keris.
13.–15. juunini toimusid Elamus Spas Eesti sauna Aufgussi II meistrivõistlused, kus astus üles 12 Eesti saunameistrit. Kolme päeva jooksul said kohtunikud ja külastajad osa 12 soolo- ja 3 tiimietendusest – neist iga kestab 10–15 minutit ja ühendab endas meisterlikku rätitehnikat, aroomide kasutamise kunsti, loo jutustamise oskust ning publikule nauditava saunaelamuse loomist.
Saunaetendus ühendab endas meisterliku rätitehnika, aroomide kasutamise kunsti, loo jutustamise oskuse ning publikule nauditava saunaelamuse loomise.














Aufgussi meistrivõistlused tõid Elamus Spasse üle 2000 pealtvaataja
Saunaetenduste maraton tõi Elamus Spa juhi ja Aufgussi meistrivõistluste korraldaja Margit Kurni sõnul kolme päeva jooksul kokku üle 2000 pealtvaataja.
Kurn rääkis Postimehele antud intervjuus, et kui varem oli saunas käimine pigem vanema generatsiooni harjumus, siis täna on see muutumas. “Meie 12-st saunameistrist kümme on 20ndates eluaastates noored, kelle jaoks on saun ja saunarituaalid suur kirg ja oluline osa nende igapäevas.”

Saunameistrid. Foto: Karen Härms

Timmu Viilup. Foto: Karen Härms

Kaupo Sõrmus. Foto: Karen Härms

Hanna-Lisett Koppel. Foto: Karen Härms

Nora Katreen Harik. Foto: Karen Härms

Sander Lõhmus. Foto: Karen Härms

Kaur Erik Pääsuke. Foto: Karen Härms

Frederik Vilms-Jamsa. Foto: Karen Härms

Karl-Peeter Kangur. Foto: Karen Härms

Ksenia Kolkina. Foto: Karen Härms

Oliver Raus. Foto: Karen Härms

Ivan Hudik. Foto: Karen Härms
Fotod: Ryszard Rak
Suurt rolli selle muutuse toimumises mängivadki Kurni sõnul just saunarituaalid. “Vanem põlvkond oskab iseseisvalt endale rohkem aega võtta ja sauna pikemalt nautida, aga noored, kes on harjunud kiire elutempoga, eelistavad tavaliselt saunas olla lühemat aega ning kogeda erineva temperatuuriga saunu, rohkem omavahel sotsialiseeruda ja juttu rääkida. Tänu põnevatele saunarituaalidele, kus on huvitav osaleda ja vaadata mida saunameister teeb ning olla seejuures ka ise kaasatud, on ka noorte sauna olemise aeg pikenenud ja sauna populaarsus kasvanud.”
Eesti meistriks krooniti 19-aastane Nora Katreen Harik pealkirjaks
Meistrivõistluste individuaalarvestuse võitjaks ja Eesti meistriks krooniti 19-aastane Nora Katreen Harik, kelle esitus pälvis žüriilt 447.333 punkti. Nora oli võistluste kõige noorem osaleja ning samal ajal ka kõige lühemat aega Aufgussi harrastanud võistleja. Sellest hoolimata lummas ta rahvusvahelist žüriid tugeva saunaetendusega, mis tõi lavale traagilise armastusloo.
Hariku võidukas etteaste räägib loo kabareetantsijast, kes avastab, et tema mees on olnud truudusetu. “Pärast seda kui tantsijanna saab teada, et tema mees on teda petnud, sooritab ta afektiseisundis mõrva ning selle eest mõistetakse ta surma. Enne karistuse täideviimist palub ta vaid üht – võimalust veel kord tantsida,” kirjeldas Harik oma võistluslugu Krista Lensinile.
Nora Katreen Harik alustas Aufgussi treenimisega alles käesoleva aasta veebruaris, kõigest kolm kuud enne meistrivõistlustel osalemist. Inspiratsiooni Aufgussiga alustamiseks sai Harik just Elamus Spas nähtud saunaetendustest. “Ma olen ise väga palju siin spaas käinud ja eelmise aasta Eesti meistri, Ksenia, etendusi näinud. Teda vaadates tundsin ma alati, et tahaksin väga ka ise midagi sellist teha,” rääkis Harik pärast meistritiitli võitmist.
Nora teadis algusest peale, et tahab lavale tuua midagi ootamatut: “Tahtsin luua sünge looga kava, mis keerleb tantsu ümber… ja see kava oleks nagu iseennast loonud,“ selgitab ta. Esimesed proovid muusikaga panid paika süžee, ning kui viimane detail paigas, kadusid ka kahtlused kava tumeda tonaalsuse osas.
Oma erakordselt emotsionaalse etteastega publikule südamesse pugenud Nora on elav tõestus sellest, et ka lavahirmu ja kahtluste kiuste on võimalik saavutada suuri võite, kui tegeleda millegagi, mis südame päriselt kiiremini lööma paneb.
“Ma olin täielikus šokis, veel mõnigi päev läks mööda arvates, et see kõik oli üks suur ja hullumeelne unenägu,” meenutab Nora esimesi hetki pärast meistritiitli võitmist, kirjeldades, et pisarateni suur tänutunne saadab teda siiani.
Kuigi Nora on lavalaudu kulutanud juba alates viiendast eluaastast, on lavahirm esinemiseelsetel hetkedel siiani tema kaaslaseks. “Küll aga olen õppinud, et esinemiseelne rutiin on väga oluline. Panen alati kõik oma asjad varakult valmis ja võtan viis minutit täielikku vaikust, joon vett, ega räägi kellegagi. Kui lavauks avaneb, kaovad kõik hirmud ja saan olla täielikult mina ise,“ räägib Nora.
Kõigest 19-aastaselt Eesti meistriks tulnud Nora julgustab oma unistusi püüdma ka teisi noori. “Ära karda läbi kukkuda, vaid karda kahetseda, et sa ei proovinud! Karda ilma jääda nendest emotsioonidest, karda kinni jätta need uksed, mis sulle muidu oleksid lahkelt avatud olnud ja karda, et äkki on üks hetk liiga hilja. Ela ja tegutse oma südamehääle järgi ning usu, et elu viib sind täpselt sinna, kuhu sa jõudma pead,” soovitab Nora, kelle enda loominguline süda piire ei tunne. Juba septembris ootavad Norat ees Itaalias, Veronas toimuvad Aufgussi maailmameistrivõistlused, kus osalemine täidab veel ühe Nora unistuse – esineda tõeliselt suurel laval. “Olen elevil ja põnevil ning ei jõua ära oodata, et näha, kuhu see teekond mind kannab!”
Ära karda läbi kukkuda, vaid karda kahetseda, et sa ei proovinud! Karda ilma jääda nendest emotsioonidest, karda kinni jätta need uksed, mis sulle muidu oleksid lahkelt avatud olnud ja karda, et äkki on üks hetk liiga hilja. Ela ja tegutse oma südamehääle järgi ning usu, et elu viib sind täpselt sinna, kuhu sa jõudma pead.
Üldarvestus:
- 2. koht – Kaupo Sõrmus (439.000)
- 3. koht – Sander Lõhmus (434.333)
Tiimide arvestuse võitjad
Tiimide arvestuses kuulutati võitjaks Ksenia Kolkina ja Frederik Vilms-Jamsa, kelle meisterlik tiimitöö ja professionaalne esitus kogusid žüriilt 519.000 punkti ning tõid tiimile esimese koha.
Ksenia Kolkina jaoks oli tegemist juba teise järjestikuse aastaga Aufgussi meistrivõistlustel. Möödunud aastal viis Kolkina koju individuaalarvestuses Eesti meistritiitli, olles seejuures võistlusteks treeninud vaid napid kuus kuud. Sel aastal esimest korda võistlustel osalenud Frederik Vilms-Jamsa on samuti Aufgussiga tegelenud vaid pool aastat. “Frederik alustas Aufgussi treenimisega alles pool aastat tagasi, aga on juba teinud meeletu arenguhüppe,” kinnitas Kolkina. Mõlemad saunameistrid kinnitasid Krista Lensinile antud intervjuus, et just omavaheline usaldus ja tugev koostöö on need, mis paari etteastele erilise dünaamika lõid.
Dueti etendus tõi saunalavale mängulise loo politseiniku ja kurjategija vahelistest suhetest. “Tegemist oli klassikalise politsei ja päti tagaajamise looga, kuid väikese vindi ja armastuse keerdkäikudega,” selgitas Vilms-Jamsa.
Lisaks tehnilisele ettevalmistusele kinnitasid nii Ksenia kui Frederik, et võistluste eel oli neile väga tähtis pere ja lähedaste toetus. “Suur aitäh minu vanematele ja ka tulevasele abikaasale, kellega meil juba mõne nädala pärast pulmad ees ootavad. Meie treeningud kestsid sageli kella kolmeni öösel ja nemad olid minu kõrval väga kannatlikud,” sõnas Kolkina.
Ka Frederik tunnistab, et ilma perekonna toetuseta ei oleks võistlusteks valmistumine võimalik olnud: “See kõik ei oleks võimalik, kui meil ei oleks kodus inimesi, kes lubavad meil kella kaheni teha trenni ja juba kell kaheksa hommikul jälle jätkata. Nad kõik on meie ümber väga toetavad olnud.”
See kõik ei oleks võimalik, kui meil ei oleks kodus inimesi, kes lubavad meil kella kaheni teha trenni ja juba kell kaheksa hommikul jälle jätkata. Nad kõik on meie ümber väga toetavad olnud.
Septembris Itaalias toimuvateks maailmameistrivõistlusteks kavatsevad saunameistrid oma etendust mõnevõrra muuta. “Mõned kohalikud naljad ja viited tuleb MM-iks kohendada. Peame arvestama, et seal on meie publik rahvusvaheline,” sõnas Vilms-Jamsa. Samuti plaanitakse täiendada koreograafiat uute tehniliste elementide ja rätikutrikkidega.
Tiimide arvestuse tulemused:
- 1. koht: Ksenia Kolkina & Frederik Vilms-Jamsa – 519.000
- 2. koht: Karl-Peeter Kangur & Timmu Viilup – 481.333
- 3. koht: Hanna Lisett-Koppel & Oliver Raus – 454.667
Võistluste korraldusliku poole eest vastutanud Kurn tõdes, et nii võistlejad kui ka kogu Elamus Spa meeskond töötas pikki päevi, et pakkuda võistlejatele ja publikule maksimaalset elamust. “Meie tehniline tiim ja saunameistrid olid iga päev hiliste tundideni tööl, aga see tunne, millega lõpuks magama minnakse, on kirjeldamatult soe ja tänulik. Tase, mida me siin saunas nägime, oli väga väga kõrge,” sõnas Kurn Krista Lensinile antud intervjuus.
Kurni hinnangul on Eesti saunameistrid jõudnud tasemele, kus võisteldakse edukalt ka maailma tippudega. “Mitmed meie saunameistrid on õppinud rahvusvaheliste meistrite käe all ja näha on, et treeningute tase on oluliselt tõusnud. Samuti on tõusnud nende enesekindlus, mis ka etendustes hästi näha on.” Eesti meistrivõistluste parimad saunameistrid astuvad rahvusvahelisse võistlustulle juba ees ootaval sügisel, kui Itaalias, Veronas toimuvad sauna Aufgussi maailmameistrivõistlused.
Elamus Spa jätkab Eesti saunakultuuri edendamist ka edaspidi ning plaanib tulevikus võistlusformaati mitmekesistada. “Lisaks iga-aastasele kutsemeistrivõistlusele loome ka uusi saunameistrite võistluseid, et pakkuda arenguvõimalusi ja veelgi mitmekesisemat programmi meie külalistele.”
Saunaetendused räägivad armastusest, headuse ja kurjuse võitlusest, elust ja ellujäämisest
Nora Katreen Harik on Elamus Spa värskeim saunameister, kes on seda ametit pidanud vaid kolm kuud. Tantsupõrandalt leiliruumi jõudnud Nora lõpetas hiljuti keskkooli ning esines suvel Tallink Baltic Queenil meelelahutusprogrammi tantsijana. Tants on olnud tema elu osa juba 14 aastat ja see saadab teda ka saunas, kus igas Aufgussi rituaalis on tunda liikumise jõudu. Nora võistluskava sündis iseenesest, tuues kokku enda jaoks mugava tantsumaailma ja südamelähedase kabaree ning luues selle ümber sügava ja sünge lõpuga armuloo.
22-aastane saunameister Timmu Viilup on saunameistrina töötanud juba poolteist aastat. Enne saunameistriks saamist töötas Timmu ehitusvaldkonnas. Täna korraldab ta saunameistri ameti kõrvalt ka erinevaid üritusi. Kui Timmu parasjagu saunas ei tegutse, tunneb ta rõõmu ka muusika loomisest, jooksmisest ja matkamisest. Timmu võistluslugu, mis pärineb elust enesest, räägib meid kõiki üsna lähedalt puudutavast probleemist, kaotamisest, millele on lisatud juurde ka natuke fantaasiat, et lugu vürtsitada.
49-aastane Kaupo Sõrmus on Elamus Spa saunameistrite juht, kes on saunameistrina spaas töötanud kaks aastat. Igapäevase saunameistri töö kõrvalt viib Kaupo läbi saunarituaale ka festivalidel ja laagrites ning õpetab inimesi külma veega sõbraks saama – ta on kirglik taliujuja ja jagab meelsasti oma kogemusi ka teistega. Kaupo igapäevaelus on tähtsal kohal jooga ning vaimne ja füüsiline tasakaal. Inspiratsiooni ammutab ta reisidelt soojadesse ja kaugetesse paikadesse, kus avastab kohalikke kultuure ja saunatraditsioone. Kaupo võistluslugu on inspireeritud telesaatest “Kes tahab saada miljonäriks?”.
28-aastane saunameister Hanna-Lisett Koppel on saunameistrina töötanud juba alates 2019. aastast. Saunatöö kõrvalt toimetab ta baaridaami ja ettekandjana, olles varem tegutsenud ka barista, projektijuhi assistendi, raamatumüüja ja vabakutselisena. Hanna-Lisett on suur lugemishuviline, kellel on alati mõni raamat käepärast ning hekel on tal käsil oma esimese romaani kirjutamine. Lisaks saunale, lugemisele ja kirjutamisele naudib Hanna-Lisett ka 80ndate õudusfilme ning oma kasside, sõprade ja lähedastega ajaveetmist. Tema võistluslugu “Dollhouse” räägib vabadusest ning julgusest murda välja ühiskonna loodud raamidest ja elada omaenda reeglite järgi.
26-aastane Sander Lõhmus on saunameistrina töötanud 2,5 aastat. Enne saunameistri ametini jõudmist töötas ta hoopis audiitorina. Kui Sander parasjagu saunas ei viibi, naudib ta laua- ja videomänge – just need hobid pakuvad talle rõõmu ja vaheldust. Sandri võistluslugu kannab endas olulist sõnumit: kui tunned end vahel üksikuna ja kaaslasi ei leia, tuleb ohjad enda kätte haarata ja olukord ise lahendada.
24-aastane Kaur Erik Pääsuke on Elamus Spa saunameister, kes on saunameistri ametit pidanud 8 kuud. Saunatöö kõrvalt tegeleb Kaur Erik muusika ja laulukirjutamisega ning naudib vabal ajal kalastamist, discgolfi ja videomänge. Kaur Eriku võistluslugu räägib sügavast sidemest inimese ja koera vahel – suhtest, mis on eriline ja kordumatu, kuigi kahjuks liiga lühike. Loo sõnumiks on õppida väärtustama neid hetki, mis on olnud ja vaadata tänulikult edasi nende poole, mis on veel ees.
25-aastane Frederik Vilms-Jamsa on Elamus Spa saunameistrina tegutsenud alates 2024. aasta sügisest. Saunatöö kõrvalt tegutseb ta ettevõtluse, veebidisaini ja mängude disainiga. Vabal ajal naudib Frederik korvpalli vaatamist ja mängimist, lugemist, jooksmist, arvutimänge ning uute paikade avastamist. Tema võistluslugu räägib merehädalisest, kes triivib parvega lootusetuse poole.
30-aastane Karl-Peeter Kangur on saunameistrina tegutsenud juba peaaegu 5 aastat. Enne saunamaailma avastamist on ta töötanud baaris, kullerina, kelnerina, marjamüüjana ja stendiehitajana Eesti Näituste Messikeskuses. Karl-Peeteri huvide hulka kuuluvad ka korvpall, joonistamine, reisimine ja elu nautimine. Tema võistluslugu on Eesti-teemaline ja vaatab saunamaailma tumedate jõudude silmade läbi.
22-aastane Ksenia Kolkina on Elamus Spa saunameistrite juht ja töötab saunameistrina poolteist aastat. Enne saunameistriks saamist töötas ta aasta aega õena Regionaalhaiglas. Kseniat rõõmustab kõige rohkem toidu valmistamine ja kulinaaria ning just köögis tunneb ta end tõeliselt elusana. Tema võistluslugu räägib tööst haiglas – sealsetest rasketest hetkedest, pingetest ja katsumustest ning tema enda sihikindlusest, mis aitas neid hetki ületada.
26-aastane Oliver Raus on saunameistrina tegutsenud üle 2,5 aasta. Enne saunameistriks saamist oli Oliver kodupruuli entusiast, pidades väikesest poodi, müües kodupruuli tarvikuid, andes nõu ja valmistades ka ise õlut ja siidrit. Oliveri suurim kirg on muusika – ta laulab, teeb kõrilaulu ja ülemhelilaulu, mängib kitarri ning naudib kõike, mis kõrvu rõõmustab. Lisaks loeb Oliver ulmekirjandust, mängib arvutimänge ja D&D-d. Tema tänavune võistluslugu on pühendatud rahva lustiks – lugu on lihtsam ja mängulisem kui eelmisel aastal, mil ta soovis panna inimesi sügavamalt kaasa mõtlema. Inspiratsiooni on ta ammutanud tundidepikkusest piraadi- ja meremehelaulude kuulamisest tänu millele sündis lugu, mis pakub publikule tõelist seikluslikku elamust.
39-aastane Ivan Hudik on saunameistrina tegutsenud alates 2024. aasta septembrist. Lisaks saunamaailmale on tal juba aastatepikkune väikeettevõtlusega tegelemise kogemus – Ivan on Rakveres tuntud Vaala Kohviku ning Koduste Pirukate asutaja, samuti arendab ta brändi Poke Paus, mis pakub poke-kausse. Kuigi saunatöö võib tunduda veidi ootamatu valik, on Ivanil suur huvi saunade ja erinevate saunatraditsioonide vastu. Teda paelub sauna mõju inimese füüsilisele, vaimsele ja emotsionaalsele tervisele. Vabal ajal naudib Ivan korvpalli vaatamist, raamatute lugemist, filmide vaatamist ja perega reisimist. Tema võistluslugu on sügava sõnumiga muinasjutt, mis räägib headusest ja valikust, mille ees sageli seisame – kas aidata teisi, kaotades samas ise midagi väärtuslikku, või jääda kõrvale. Ivan usub, et headus tuleb alati ringiga tagasi ning ilma headuseta muutub maailm külmemaks ja julmemaks.
Tiimide arvestuses kuulutati võitjaks Ksenia Kolkina ja Frederik Vilms-Jamsa, kelle meisterlik tiimitöö ja professionaalne esitus kogusid žüriilt 519.000 punkti ning tõid tiimile esimese koha. Ksenia ja Frederiku etendus tõi saunalavale mängulise loo politseiniku ja kurjategija vahelistest suhetest. “Tegemist on klassikalise politsei ja päti tagaajamise looga, kuid väikese vindi ja armastuse keerdkäikudega,” selgitab Vilms-Jamsa.
Hanna-Lisett Koppel ja Oliver Raus viivad publiku oma tiimikavaga “Puzzlebox” Egiptuse päikese alla, kust maailmarändur leiab salapärase mõistatuskasti. Kasti avamine vallandab küll kullavihma ja külluse, ent koos sellega pääseb valla ka needuslik deemon. Lummavad visuaalid rikkusest ja tummisest tumedusest tuletavad meelde, et ükski aare ei püsi igavesti.
Karl-Peeter Kanguri ja Timmu Viilupi tiimiesitus “Chase of the Chaplin” paiskab publiku tummfilmide kuldaega, kus käib igikestev tagaajamine tabamatu Chaplini kannul. Klassikalised ja ülemeelikud trikid viivad pealtvaatajad absurdselt naljakale teekonnale.