Kuidas muuta saunaskäik koduste vahenditega minispaaks?

Spaas käia on mõnus – kosutada end veesilmades, osaleda saunameistrite läbi viidud põnevatel rituaalidel, lasta endale teha massaaži või kehahoolitsust… aga minispaa saab luua ka oma kodustes tingimustes. Elamus SPA peasaunameister Johanna Jakobson soovitab, et kodus saunarituaalide tegemine teeb saunatamise põnevamaks ja mitmekülgsemaks. Saunarituaalide käigus saab teha näiteks nahahoolitsust, mediteerimist või puhastada hingamisteid erinevate aroomidega. Johanna annab nõu, kuidas saunaskäik ise koduste vahenditega minispaaks muuta.

Johanna Jakobson
Johanna Jakobson. Foto: Jane Vogt

Nõuandeid, milliseid komponente kehakoorijas kasutada

Johanna niisutab oma näonahka igapäevaselt ja kord nädalas teeb kodus olles põhjalikuma nahahoolitsuse päeva, kus kasutab erinevaid kehakoorijaid ja niisutajaid.

Kord nädalas viib ta Elamus SPA-s läbi saunarituaale ja teeb nahahoolitsuse rituaalidel külastajatega kehakoorimise või -niisutamise kaasa.

Elamus Spa (Foto Karen Härms)
Foto: Karen Härms

Saunameistrina tööl segab Johanna kehakoorijad kokku ise. Kõige lemmikumaks komponendiks peab ta sheavõid, mis niisutab, toidab ja pehmendab nahka väga hästi. Ta jagab nippi, et kui teed tätoveeringu, aitab sheavõi sel kiiremini ja paremini paraneda kui ükski apteegist ostetud kreem.

Kehakoorijatest on Johanna lemmik mee-suhkru segu. Seda kasutab ta enamasti ainult näonahal. Ta selgitab, et suhkur koorib nahka väga õrnalt – sellepärast on see just näole kõige parem.
Mesi on antiseptiline ja põletikuvastane, samuti niisutab nahka. Selle tulemusel saavutabki siidpehme naha.

Johanna Jakobson. Foto: Jane Vogt

Kolm kehakoorijasoovitust Johannalt ise tegemiseks:

Mee-suhkru segu

Mee-suhkru seguks peab segama kokku vedela mee ja tavalise suhkru. Johanna lisab, et mida peenem on suhkur, seda õrnemalt see koorib.

Johanna soovitab segamisel lähtuda tundest, aga panna mett umbes kolm korda vähem kui suhkrut. Kui soovid teha vedelamat segu, pane rohkem mett ja kuivema segu jaoks vähem.

Kui oled saavutanud ühtlase segu, kanna see ringjate liigutustega näonahale ja masseeri nii kaua, kuni kõik suhkrutükid on sulanud. Kui tükid on sulanud, siis võib selle kohe maha loputada, aga võib ka jätta 5-10 minutiks nahale ning siis loputada.

Mee-soola segu

Mee-soola seguks tuleb segada kokku vedel mesi ja meresool. Johanna hoiatab, et tavaline lauasool võib olla nahale liiga karm.

Koguse soovitus on sama, mis mee-suhkru seguga ehk mett panna kolm korda vähem kui soola.

Soolaga soovitab Johanna koorida ainult keha, mitte näonahka, kuna näonahk võib olla liiga õrn.

Määrida segu üle terve keha, suurem kogus panna näiteks jalataldadele ja küünarnukkidele, sest need kohad enamasti vajavad kõige rohkem koorimist. Saunameister soovitab masseerida segu nahale nii kaua, kuni kõik soolatükid on naha pealt sulanud ning siis maha loputada.

Suhkru-sheavõi kehakoorija

Selle segu valmistamiseks tuleks kokku segada võrdses koguses sheavõid ja suhkrut.

Masseerida segu niiskele nahale, kuni suhkrutükid on sulanud ning sheavõi imendunud. Hiljem loputada end puhtaks.

Sheavõi ja suhkruga kehakoorijal on mitu ülesannet: sheavõi aitab niiskust nahas säilitada ja nahka pehmendada, suhkruga hõõrumine eemaldab aga surnud naharakud.

  • Kõiki neid segusid soovitab saunameister kasutada saunas või duši alt tulles, et nahk oleks piisavalt niiske, puhas ja vastuvõtlik kehakoorijatele.
Johanna Jakobson. Foto: Jane Vogt

Muusika ja aroomid loovad meditatiivse kogemuse

Johanna soovitab, et saunas on väga mõnus mediteerida. Selleks tasub saunas käies panna käima meditatsioonimuusika, lisada leilivette aroome ja lasta endal lihtsalt mõnda aega olla. Keha saab samal ajal higistades mürkidest vabaks ning vereringe paremini käima.

Muusika on omal kohal ka leilirituaali puhul – pane käima mõnus muusika, võta kaasa vihad, rätik tuule tegemiseks, külm vesi ja üks mõnus hingamisteid puhastav aroom.

Muusika loob meeleolu, vihtlemine puhastab keha mürkidest, kiirendab ainevahetust ning parandab vereringet. Rätikuga tuule tegemine paneb saunas õhu paremini liikuma ning toob kehale järsemat kuumust. Saunameister soovitab end rituaali lõpupoole karastada külma veega, et tugevdada immuunsüsteemi.

Elamus Spa (Foto Karen Härms)
Elamus Spa (Foto Karen Härms)
Elamus Spa (Foto Karen Härms)
Elamus Spa (Foto Karen Härms)25
Elamus Spa (Foto Karen Härms)18
Elamus Spa (Foto Karen Härms)26
Elamus Spa (Foto Karen Härms)19
Elamus Spa (Foto Karen Härms)27
Elamus Spa (Foto Karen Härms)20
Elamus Spa (Foto Karen Härms)28
Elamus Spa (Foto Karen Härms)21
Elamus Spa (Foto Karen Härms)29
Elamus Spa (Foto Karen Härms)22

Elamus SPA-st leiab laia valiku saunarituaale

Elamus SPA-s on lai valik saunarituaale, mis külastajatele on tasuta. Naudi ja võta kaasa nippe, et ka kodune saunaskäik põnevamaks muuta!

Aroomirännak metsas

Jalutades kevadises metsas on tunda, kuidas loodus tärkab, puulehed paitavad ning meeled rahunevad.

Aroomirännak värskuses

Soe saun ja värskendavad aroomid puhastavad hingamisteid, annavad juurde energiat ning panevad sind end tundma elusana.

Aroomirännak unemaale

Lillelõhnaline saun loob rahuliku meele ning aitab lõõgastuda kehal ja vaimul. Magus uni on garanteeritud.

Mesine koorimine

Madala temperatuuriga soolasaunas saab erinevate segudega koorida naha siidpehmeks ja toita magusa meega.

Vihtade võlu

Sauna tuleb alati minna hea tuju ja rahuliku meelega. Lõõgastava muusika tausta taustal tutvustab saunameister erinevaid vihtasid, nende aroome ja puudutusi.

Leili vägi

Kuum saun koos vihtlemisega on olnud eestlastele ainuomane juba esivanemate ajast. Järk-järguline kuumuse kasvatamine aktiveerib ainevahetust ja lõdvestab lihaseid. Boonusena on võimalik end välja elada ja läbida väike karastus.

JAGA SEDA POSTITUST