Sauna-aasta idee sai alguse 2019. aastal, kui Maalehe ajakirjanik Rein Sikk hõikas raadioeetris välja, et võiks tulla temaatiline aasta, mis pühendub just saunale. Kohe mõte ellu ei läinud, kuid jäi õhku ja heade inimeste koostöös ärkas 2023. aastal ellu. Elamus SPA saunameister Johanna Jakobson rääkis mõnda aega tagasi raadio Kuku Hommikuprogrammis, kuidas saunas käimise ja olemise kombed on avardumas. Kuidas siis saunarituaalid sündisid, mis on Aufguss, kus ja millal toimuvad järgmised Aufguss Maailmameistrivõistlused ja kas sauna-aasta kokkuvõttes edendas saunakultuuri või mitte?
Kuidas sündisid saunarituaalid?
Elamus SPA saunameister Johanna Jakobson rääkis mõnda aega tagasi raadio Kuku Hommikuprogrammis, kuidas ajaga on uuenemas ja laienemas saunas olemise ja saunarituaalide kombed. Sauna saab nautida ise leili visates ja viheldes, aga veelgi mõnusama saunaelamuse saab, kui seda kõike teeb saunameister, lisades leiliveele või jääpallidele juurde erinevaid aroome, kasutades erinevaid vihtasid ja kuumaõhu suunamise tehnikaid. Selle tulemusena hakatigi tegema saunarituaale, mis on 10-15 minutilised tegevused saunas. „Saunameistri ülesandeks on läbi oma tegevuste pakkuda saunas olevatele külastajatele tõelist lõõgastust – leili viskamine ja õhuvoolude suunamine ning erinevate viirukite, aroomiõlide, muusika ja vihtade kasutamine. Ehk siis pakkuda tõelist saunaelamust,“ selgitab ta.
Sauna saab nautida ise leili visates ja viheldes, aga veelgi mõnusama saunaelamuse saab, kui seda kõike teeb saunameister, lisades leiliveele või jääpallidele juurde erinevaid aroome, kasutades erinevaid vihtasid ja kuumaõhu suunamise tehnikaid.
Johanna toob välja, et kui saunas on olemas juhendatud tegevus, siis seal olemine pakub rohkem naudingut ja ka rõõmu. Lisaks mõjuvad erinevad aroomiõlid hästi hingamisteedele ning aitavad kehal ja meelel sügavamalt lõõgastuda. „Paljud ei jaksa pikalt saunas olla, sest seal hakkab liiga kuum, aga kui toimub saunarituaal, siis tähelepanu läheb kuumusest eemale ning inimesed saavad keskenduda sellele, mis saunas toimub ja nad ei pane tähelegi, et neil liiga palav on. Seega saavad nad rohkem higistada, vihelda, välja elada ning lõõgastuda,“ lausub ta.
Mis on Aufguss?
Elamus SPA saunameistrid Johanna Jakobson ja Karl-Peeter Kangur käisid septembris Saksamaal Eestit esindamas ühel maailma parimal spaa- ja saunakeskuseid ühendava organisatsiooni Aufguss saunameistrite maailmavõistlusel. Aufguss on Saksamaalt alguse saanud saunarituaali stiil, kus kasutatakse õhuvoolu liigutamiseks just rätikuid. Tänaseks on loodud ka Aufgussi assotsiatsioon, mis ühendab maailma parimaid saunakeskuseid. Praegu on seal 17 erinevat riiki – näiteks Jaapan, Kanada, Itaalia. Eestist kuulub Aufgussi assotsiatsiooni ainukesena Elamus SPA. Elamus Spa on Aufgussi organisatsiooni uus liige ja sellest tulenevalt oli saunameistritel au Eestit, kui tugeva saunatraditsiooniga riiki tutvustada, aga mitte veel ametlikult võistelda. Maailma saunameistritega mõõduvõtmiseks läheb 2024. aasta sügisel.
Johanna ja Karl-Peeter tegid Saksamaal 85-kraadises teatrisaunas, mis mahutas 200 saunalist, saunaetenduse, mis kestis 15 minutit. Nad selgitavad, et seal oli peamine osa rätikuga õhuvoolu ja aroomide liigutamisel ning erinevad rätikutehnikad, rätiku visked ja püüded. Ehkki esinesid vaid Johanna ja Karl-Peeter, oli kogu esitluse taga tegelikult suur tiim. Näiteks oli kaasatud mitmete tele-showde lavastaja Villiko Kruuse. Ettevalmistused kestsid, nagu pea igas teatrilavastuses, 3-4 kuud. Alguses mõeldi läbi, millest võiks saunaetendusel rääkida, siis hakati kokku panema lugu, muusikat, kostüüme, tarvikuid, aroome, valgust, helitehnikat. See oli suur töö ja viimane kuu aina lihviti detaile ja harjutati.
Rätikud võivad muuta sauna palju elavamaks
Aufguss on saunas kogetav saunarituaal ning ükski Aufguss pole kunagi täpselt ühesugune.
Enamasti arvatakse, et Aufguss tulenes vajadusest asendada sauna siseõhk. Kui inimesed on suletud ruumis ja saunalaval tugevalt higistavad, tekib vajadus kas siis ruumi õhutada või ise korraks välja astuda. Temperatuuri ja niiskuse tõhusaks taastamiseks visataksegi vett sauna kuumadele kividele ja aur jaotatakse õhus pöörleva rätikuga – tänapäeva Aufgussi esivanem.
“Rätik on elementaarne element, mis käib saunaga kaasas, olgu see siis enda kuivatamiseks või keha katmiseks. Vähesed aga mõtlevad sellele, et rätikud võivad muuta sauna palju elavamaks ja veelgi nauditavamaks. Kõige lihtsam on teha rätikuga tuult erinevate liigutustega nii, et kuum õhk ja aroom jõuaks kõigi saunas viibijateni, kuid kogenenumad võivad teha ka rätikuga trikke ning kontrollida õhuliikumise intensiivsust,” räägib Karl-Peeter.
Aufgussi kuus elementi:
- Kuumus. Kuumust tõstetakse saunas järk-järgult. On oluline, et rituaali lõpus tuuakse temperatuur kõrgeima punktini, mis tõstab adrenaliini tippu ja vabastab endorfiine.
- Eeterlikud õlid. Eeterlikud õlid annavad nii lõhnaelamuse, lõõgastuse kui ka kõik õlide kasutegurid.
- Rätikutöö. Rätikutöö on kunst, mille tehnikat treenitakse. Graatsiliselt rätikuga lehvitamist on silmale väga ilus vaadata.
- Valgustus/atmosfäär. Atmosfääri loomiseks saab kasutada loomulikku valgust või pimedust. Näiteks võib kasutada värvilisi tulesid.
- Muusika. Rätikuga vehkimine muusika saatel muudab saunakogemuse täiuslikuks.
- Stiil. Ära ei tohi unustada ka Aufgussi meistrit ennast – see, kuidas ta juhatab külalised läbi kogemuse ja suudab kõik elemendid omavahel kokku sobitada.
Aufgussi kuus erinevat tüüpi:
Klassikaline Aufguss
Klassikalise Aufgussi peamine eesmärk on osalejate lõõgastumine ning keskendutakse loomulikele helidele: kuumadel kividel aurustuv jää ja vee särisemine, käteräti liigutamise heli, saunapinkide ja metsatuka helid, osalejate rahulolu ohked. Kõige sagedamini kasutatakse klassikalisel Aufgussil männi, lavendli, piparmündi ja tsitruseliste eeterlikke õlisid.
Standardne Aufguss
Standardne Aufguss on klassikaline Aufguss, millele on lisatud muusika. Nimelt aitab muusika juhtida tähelepanu kõrvale kasvavast kuumusest ning muudab kogemuse nauditavamaks. Rätikutega võib teha liigutusi, mis on õhu liikuma panemise kohapealt küll vähem efektiivsemad, kuid koreograafilisemad.
Aurusauna Aufguss
Aurusauna Aufgussis ei kasutata ei vett ega jääd, kuna keskkond on juba niigi niiske. Aurusauna ajal saab teha mitmeid erinevaid kehahoolduseid. Näiteks saab kasutada kehakoorijaid ning näo- ja kehamaske. Vaid kujutlusvõime on siinkohal piiriks.
Meditatiivne Aufguss
Meditatiivne Aufguss on variatsioon standardsest Aufgussist. Peamiseks eesmärgiks on lõõgastumine, keskendumine ja vaimne kogemus. Muusikahelidena kasutatakse erinevaid mantraid või tribal muusikat või asendatakse mängitavate instrumentidega (tiibeti kellad, trummid, taldrikud jne). Meditatiivne Aufguss võib kesta 30-40 minutit. Rätikuga keerutamisel kasutatakse lihtsaid ja korduvaid liigutusi. Eeterlike õlidena kasutatakse Idamaad meenutavaid essentse nagu näiteks sandlipuu või aroome, mis aitavad suurendada keskendumisvõimet.
Meelelahutuslik Aufguss
Peamiseks eesmärgiks on meelelahutus. Kasutatakse erinevaid käterätitehnikaid ning olulisteks teguriteks on ka koreograafia, kostüümid, valgustus ning eriefektid.
Aufgussi Maailmameistrivõitlused 2024 toimuvad Hollandis
Aufgussi Maailmameistrivõistlused toimuvad igal aastal erinevas spaa-asutuses. Aastal 2024 toimuvad need Hollandis Thermen Bussloos.
Läbi Eesti meistrivõistluste selgitatakse välja, kes läheb Eestit esindama Aufguss Maailmameistrivõistlustel. Eesti Meistrivõistlused toimuvad 26.-28.juuli 2024 Mustamäe Elamus Spas.
Võistlustel on hindamiseks seitse erinevat kriteeriumi:
- professionaalsus ning üldmulje Aufgussi Meistrist;
- kuumuse kasvatamine ja jaotamine;
- rätitehnika;
- kasutatud lõhnaained ja nende doosid;
- teema/lugu, teostus ja show elemendid;
- emotsioonid, loovus ja atmosfäär;
- meeskonnavaim (arvestatakse ainult tiimi etenduse korral).
Johanna toob välja, et lisaks loetakse punkte ka tarvikute käsitluse läbi. „Näiteks kui saunameistril kukub rätik maha, siis saab miinuspunkti; kui sauna põrandale kukub vesi või jää, saab miinuspunkti; kui tarvikud kukuvad maha; kui saunameister ei kuivata oma higi piisavalt tihti kuivatamiseks ettenähtud rätikuga; kui saunameister ei märka, et pealtvaatajad saunast lahkuvad, saab miinuspunkti. Neid reegleid on küll ja veel,“ selgitab ta.
Punkte loevad saunas kokku žürii, kes istuvad etenduse ajal erinevates sauna otstes ning jälgivad kõike, mis ülal välja on toodud.
Võistlustel on võimalik ühel saunameistril võistelda kaks korda – soolo ja tiimi Aufgussiga. „Saunameister, kes on saavutanud Eesti Meistrivõistlustel võidu ning kogunud kokku vähemalt miinimumpunktid, saab edasi minna Maailmameistrivõistlustele. Eesti Meistrivõistlustelt on võimalik minna Maailmameistrivõistlustele ainult ühe soolo ning ühe tiimi-Aufgussiga,“ lisab Johanna
Saunameister, kes on saavutanud Eesti Meistrivõistlustel võidu ning kogunud kokku vähemalt miinimumpunktid, saab edasi minna Maailmameistrivõistlustele.
Sauna-aasta on sauna kultuuri palju edendanud
- Sauna-aasta idee sai alguse 2019. aastal, kui Maalehe ajakirjanik Rein Sikk hõikas raadioeetris välja, et võiks tulla temaatiline aasta, mis pühendub just saunale. Kohe mõte ellu ei läinud, kuid jäi õhku ja heade inimeste koostöös ärkas 2023. aastal ellu.
- 15 aastat Eesti Maaturismi ühingut juhtiva Raili Mengeli sõnul on ühing oma südame saunateemale andnud juba ammu – varasemalt oli loodud Eesti Saunatee ja ühingus on piisavalt saunafänne, kes saunakultuuri hindavad ja seda ka oma külastajatele tutvustavad. Nii sai ühel ettevõtjate saunakoolitusel ideest kinni võetud ja õlg alla pandud ning otsustatud sauna-aasta ellu kutsuda. Siinkohal rõhutab ühingu juhatuse esinaine Raili Mengel, et eriti oluline on just enam hakata pakkuma juhendatud saunateenust, millest võiks saada Eesti nokia.
- Laia maailma viis Eesti suitsusauna film „Savvusanna sõsarad.“ Valmisid ka lühidokumentaal „Saunapäev“ ja tudengifilm „Sauna õndsus“.
- Saunateemad jõudsid ka lugemishuvilisteni. 60 raamatukogus tehti saunateemaline väljapanek. Kaante vahele jõudsid saunalood „365 küsimust“ Rein Sikk, „Saun. Ajalugu, kultuur, tervis, ehitus“ Urmas ja Liisa Hõbepappel, Silja ja Siim Nellis, „Hea enesetunne saunast. Saunafulness“ Carita Harju, „Sauna. The power of deep heat“ Emma O’Kelly. Ja peagi on ilmumas veel kaks saunaraamatut!
- Sauna edendati ka virtuaalselt – saunaartiklid, saunamängud, saunaviktoriinid, 13 saunavideot, intervjuud ja postitused.
- Saunatarkust andis edasi saunaülikool. Maist juunini toimusid 12 loengut. Ahto Kaasik rääkis saunast eestlaste koduloos, Kaia-Kaire Hunt tervisest saunas, Marianne Ostrat ja Anna Hints suitsusauna edust maailmalaval, Kristel Vilbaste taimedest saunas, Jan Seepter saunarituaalidest, Saunamaailm vastas saunateemalistele korduma kippuvatele küsimustele, Elis Seppius rääkis saunast kui keha pühakojast, Marju Kõivupuu saunast eestlaste pärandkultuuri loos, Eda Veeroja saunapärimuse pruukimisest tänases päevas.
- Toimusid erinevad saunasündmused. Näiteks saunamaratonid, muusika- ja suvefestivalid saunadega, juhendatud saunad, rahvuslik saunapäev soomlastega.
Nüüd aasta lõpul saab öelda, et sauna-aasta täitis oma eesmärki ja on saunakultuuri suuresti edendanud.