Saame tuttavaks! Elamus SPA saunameistrid räägivad oma elust ja tööst I OSA

Saunameistrid viivad saunalised kui rännakule – olgu tegu kuuma rituaaliga saunagurmaanile, kus saab end välja elada, meditatiivse aroomi- või helirituaaliga või hoopis ilutoova rituaaliga, kus sheavõi, soola või mee omadusi nautida. Mida kujutab endast üldse saunameistri elu ja milline on saunameistrite lugu?

Saunameistrid (Foto Karen Härms)
Saunameistrid. Foto: Karen Härms

Oliver Raus: ma ei kujuta ette oma elu saunata

Oliver kasvas üles metsamajas Kiisa kandis ja kolis kooliea alguses Tallinnasse. Ta tunnistab, et pärast linna kolimist oli ta üsna üksik ning alles hilisteismeeas leidis ta elus väärtusi, mis talle päriselt korda läheks. Sellest ajast on ta arendanud end nii kehaliselt kui vaimselt, et olla parim versioon iseendast ja muuta paremaks ka maailm.

Oliver Raus (Foto Karen Härms)
Oliver Raus. Foto: Karen Härms

Saun on Oliver jaoks alati olnud vajalik – kui nädalas pole üks-kaks saunapäeva, on lausa tunne, et midagi on puudu. Kuumuse, leili, aroomide ja mõnusa karastuse mõju on hästi tunda ning oma elu saunata ta ette ei kujuta.

Oliver tundis, et tema keha ja vaim nõuavad, et ta töö tooks maailmasse positiivsust ja rõõmu ning et ta muudaks inimeste päevi veidikene paremaks. Saunarituaalide tegemine oli tal ennegi mõttes olnud, aga polnud veel paika loksunud, kuidas täpselt. Ühel päeval sattus ta Elamus SPAsse ja nägi, et otsiti uusi saunameistreid – see oli äratundmishetk! Nüüd pühendub Oliver saunarituaalide veelgi vingemaks tegemisele.

Oliveri elu moto: „Tee teistele, nagu tahaksid, et sinule tehtaks!“

Enim meeldib talle oma töö juures inimeste tagasiside, kui rituaal läbi saab. Mitte isegi tingimata otsene ja sõnaline tagasiside – mõnikord on inimeste silmadest ja üldisest hoiakust näha, et rituaal toimis. Midagi kinnist on vabastunud, midagi unustamatut meelde tulnud, kaua kestnud pinged viimaks lõdvaks lastud. See ongi Oliveri ideaal – tekitada keskkond, kus inimene saab võimaluse midagi oma olekus paremuse poole muuta. Selle nägemine on tema töö juures kõige väärtuslikum osa ja tervendab ka enda hinge.

Saunarituaale üritab Oliver teha just nii, nagu ise neid kogeda sooviks. Ta paneb neisse oma hinge ja teeb neid alati nii hästi kui suudab.

Oliveri lemmikrituaal on helirituaal – ta usub, et see on üks võimsamaid asju, mida saunas teha saab. Läbi erinevate helide ja meditatsiooni koosmängu jõuavad paljud täiesti omasse maailmasse. Ta on südamest ka muusikainimene ja tegeleb harrastuslikult ülemhelilaulmise ja kurgulauluga. Ta kasutab neid oskusi ka helirituaalidel ja need on osutunud väga võimsaks tööriistaks.

Riiljo Edur: kuidas üldse saabki mõnusale leilile ei öelda?

Riiljo on pärit Eestimaa südamest, Paidest. Elutee on teda viinud läbi kolme suurima linna, kuni suurlinna tuled peatasid teda Tallinnas, kus ta paikseks jäi.

Riiljo Edur (Foto Karen Härms)
Riiljo Edur. Foto: Karen Härms

Saunahuvi on Riiljol alati olnud – saun oli tähtsal kohal juba lapsepõlvest. Mida aeg edasi, seda rohkem on ta hakanud saunas olemist nautima ja tunneb – kuidas üldse saabki mõnusale leilile ei öelda?

Saunameistriks tõi ta teadlik valik elu muuta. Ta töötas aastaid metallitööstussektoris tootmispetsialistina ja tundis, et vaim väsis ja vajab muutust. Seda muutust otsides avanes võimalus liituda saunameistrina Elamus SPA tööperega. Seda võimalust ta käest ei lasknud ja pikalt ei kaalunud – ta tundis, et just see on see, mida ta edaspidi tõesti teha tahaks. Vabal ajal on tal kutsumus olla abivajajatele abiks, tegutsedes vabatahtliku päästjana. 

Saunameistri töö juures meeldib Riiljole, et ta on teejuhiks erinevate saunavõlude juurde. Paljud esmakordsed rituaalide külastajad ei oska aimatagi, et saunaskäigu võib muuta niivõrd eriliseks. Saunameistrina saab ta ka ise nautida saunas olemist ja kui ta muudab sauna elamuseks teiste jaoks, annab see vaid indu juurde seda tööd teha!

Riiljo elu moto: „Anna alati endast maksimum ja naudi kõike, mida teed!“

Riiljo saunarituaalid muudab eriliseks kolm põhiasja – detailid, vastava rituaali jaoks iseenda häälestus ja ruumi lugemine.

Ta pöörab kõikidele detailidele erilist tähelepanu, olgu see siis kasvõi saunameistri igapäevase töö juurde kuuluva aroomipalli valmistamine ja eksponeerimine. Visuaalne väljanägemine kõigel peab suurepärane olema. Samamoodi kõiki rituaali osi viimistleb Riiljo alati paremuse poole, et ta tunneks saunas ennast enesekindlalt ja iga detail oleks lihvitud ideaalseks.

Ta häälestab end igaks rituaaliks – näiteks aroomirännakule külastajaid viies rahulikku meeleollu. Väga suureks abiks on muusika ning õige meeleolu loomiseks kuulab ta ka ise vastavaid muusikapalu.

Leili väe rituaaliks muusikat valides on tal ette valmistatud 4-5 erinevat playlist’i, mille seast ta teeb valiku tihti alles külastajate saabudes, lugedes ruumi. Viimane on oluline ka rituaali käigus, näiteks liiga kuuma rituaali puhul juhatades külastaja saunas allapoole istuma ja pakkudes jahutust, et rituaali harmoonia säiliks.

Riiljo lemmik rituaal on Leili Vägi. See on spaa kõige kuumem rituaal, kus iseäranis meeldib talle, et see meeletu energia, mis meister saunarituaali paneb, tuleb 10-kordselt tagasi. On rõõm näha, kuidas külastajad elavad kaasa ja igale saunameistri tegevusele järgneb vahetu reaktsioon. Kuna see rituaal talle enim meeldib, saavad saunanautlejad Riiljo poolt ka vägevalt kuuma leili!

Kaupo Sõrmus: saun on elustiil

Kaupo on pärit Aegviidu metsade ja järvede rüpest. 10 aastat kogus ta elukogemust Soomes ja 2020. aastal naasis selle kogemusekoormaga Eestisse ning hakkas läbi sauna ja talisupluse inimesi tervendama. Saun ja selle sügavad saladused on temaga alati kaasas olnud.
Juba ammu „naised saunas rääkisid“, et kuskil on keegi Sauna-Kaupo. Enne tegutses ta üksi, nüüd suure Elamus SPA tööperega koos. Kaupo võtab lühidalt kokku – saun on elustiil!

Kaupo elu moto: „Ela tervelt! Kui mõtlemine-toitumine-liikumine-uni on paigas, siis naudid ka tervet elu!“

Kaupole meeldib saunarituaalides viia inimesed võimalikult sügavale kontakti enesega ja taastada sisemist tasakaalu.

Enim naudib ta Ürgse Mudakoja sauna ja vabal ajal reisib mööda imelist maailma – ikka sinna, kus on püsivalt soe.

Sander Lõhmus: on väga tore saunaliste tuju rõõmsamaks teha!

Sander on pärit Raplast ja enne saunameistri elu töötas ta finantsvaldkonnas. Saunahuvi on teda aga alati saatnud – saunas sai käidud ikka pea iga nädal.

Sander Lõhmus (Foto Karen Härms)
Sander Lõhmus. Foto: Karen Härms

Kuna ta käis nii tihti Elamus SPA-s saunarituaalidel, küsis üks saunameister tema käest, et kas ta juba ise siis saunameistriks saada ei tahaks? Sander mõtles, et miks ka mitte – võiks ju ära proovida!

Saunameistri töö juures naudib ta enim seda, kui saunalistele rituaal meeldib ja nad pärast seda tänavad. Ta kirjeldab, et on väga tore saunaliste tuju rõõmsamaks teha – nii tekib tunne, et ta teeb inimestele head. Eriti teeb südame soojaks, kui keegi külalisteraamatusse tänusõnu kirjutab – siis on endalgi kohe päev rõõmsam.

Sandri elu moto: „Rääkimine hõbe, vaikimine kuld, saunas välja elamine teemant!“

Sandri saunarituaalid muudab eriliseks see, et ta proovib sauna alati tulla hea tujuga, see muudab teistelgi energia rõõmsaks.

Oma lemmikuks peab ta leilirituaali. Seal saab korralikult leili visata ja ennast välja elada.

Elamus Spa Saunarituaalid

 • Reedest-pühapäevani kell 14.00 Vihtade võlu – saun Ürgne kadastik
 • Reedest-pühapäevani kell 14.00 Mesine koorimine – saun Soolatempel
 • 15.00 Aroomirännak metsas – saun Müstiline jõesäng
 • 16.00 Leili vägi – saun Saunavana pühakoda
 • 17.00 Vihtade võlu – saun Ürgne kadastik
 • 17.00 Mesine koorimine – saun Soolatempel
 • 18.00 Leili vägi – saun Saunavana pühakoda
 • 19.00 Aroomirännak värskuses – saun Müstiline jõesäng
 • 19.00 Mesine koorimine – saun Soolatempel
 • 20.00 Aroomirännak aasal – saun Müstiline jõesäng
 • 20.00 Vihtade võlu – saun Ürgne kadastik
 • 21.00 Leili vägi – sauna Saunavana pühakoda
 • 22.00 Mesine koorimine – saun Soolatempel

Spa21+ Saunarituaalid

 • Reedest-pühapäevani kell 14.00 Aroomirännak metsas – saun Roosisaun
 • 15.00 Mesine koorimine – saun Soolasammas
 • 16.00 Helirännak – saun Roosisaun
 • 16.00 Sheavõi hoolitsus – saun Armukoobas
 • 17.00 Leili Vägi – saun Vihasaun
 • 18.00 Aroomirännak värskuses – saun Roosisaun
 • 18.00 Mesine koorimine – saun Soolasammas
 • 19.00 Leili Vägi – saun Vihasaun
 • 20.00 Helirännak – saun Roosisaun
 • 21.00 Aroomirännak aasal – saun Roosisaun
 • 21.00 Sheavõi hoolitsus – saun Armukoobas
 • 22.00 Leili vägi – saun Vihasaun

JAGA SEDA POSTITUST