Sauna-aasta 2023 on olnud edukas!

15. novembril kohtusid Elamus SPA-s konverentsil sauna-aasta eestvedajad, toetajad ja kaasalööjad. Saunale, saunakultuurile, – kombestikule, -toodetele, -ettevõtetele, -kogukondadele ja -eestvedajatele ning kõigile, kellel on saun hinges pühendatud aasta on olnud edukas. Aasta jooksul on toimunud erinevad saunaelamused üle Eesti, ausse on tõstetud saunameistrid, korraldatud saunaülikool ja palju muud põnevat.

Sauna-aasta on sauna kultuuri palju edendanud

Sauna-aasta idee sai alguse 2019. aastal, kui Maalehe ajakirjanik Rein Sikk hõikas raadioeetris välja, et võiks tulla temaatiline aasta, mis pühendub just saunale. Kohe mõte ellu ei läinud, kuid jäi õhku ja heade inimeste koostöös ärkas 2023. aastal ellu.

Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (003)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (006)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (008)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (009)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (010)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (011)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (015)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (016)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (018)
Risto Elomaa. Foto: GoodNews, Jane Vogt
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (023)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (024)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (025)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (029)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (035)

15 aastat Eesti Maaturismi ühingut juhtiva Raili Mengeli sõnul on ühing oma südame saunateemale andnud juba ammu – varasemalt oli loodud Eesti Saunatee ja ühingus on piisavalt saunafänne, kes saunakultuuri hindavad ja seda ka oma külastajatele tutvustavad. Nii sai ühel ettevõtjate saunakoolitusel ideest kinni võetud ja õlg alla pandud ning otsustatud sauna-aasta ellu kutsuda. Siinkohal rõhutab ühingu juhatuse esinaine Raili Mengel, et eriti oluline on just enam hakata pakkuma juhendatud saunateenust, millest võiks saada Eesti nokia.

Sauna-aasta eesmärk on:

 • Tõsta saunaettevõtluse käivet
 • Juhendatud saunakogemuse suurem pakkumine/nõudlus
 • Saunakultuuri ja traditsiooni levitamine, talletamine
 • Sauna kättesaadavamaks muutmine ja saunaplatvormi loomine
 • Väliskülalistele saunaelamuste pakkumine

Miks on saun oluline?

 • Ehitusregistris on 100 100 sauna
 • Sauna-aasta lehel on loetletud 29 saunaliiki
 • Üle-Eesti tegutseb ligikaudu 600 saunateenuse pakkujat
 • Saun sobib igal hooajal, eriti populaarne on see madalhooajal
 • Saun on turismis kõige olulisem lisateenus

Ehkki aasta ei ole veel läbi, on sauna-aasta juba oma eesmärki täitnud ja saunakultuuri suuresti edendanud.

Laia maailma viis Eesti suitsusauna film „Savusanna sõsarad“, mis kandideerib Oscari auhinnale. Valmisid ka lühidokumentaal „Saunapäev“ ja tudengifilm „Sauna õndsus“.

Saunateemad jõudsid ka lugemishuvilisteni. 60 raamatukogus tehti saunateemaline väljapanek. Kaante vahele jõudsid saunalood „365 küsimust“ Rein Sikk, „Saun. Ajalugu, kultuur, tervis, ehitus“ Urmas ja Liisa Hõbepappel, Silja ja Siim Nellis, „Hea enesetunne saunast. Saunafulness“ Carita Harju, „Sauna. The power of deep heat“ Emma O’Kelly. Ja peagi on ilmumas veel kaks saunaraamatut!

Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt)
Foto: GoodNews, Jane Vogt

Sauna edendati ka virtuaalselt – saunaartiklid, saunamängud, saunaviktoriinid, 13 saunavideot, intervjuud ja postitused.

Saunatarkust andis edasi saunaülikool. Maist juunini toimusid 12 loengut. Ahto Kaasik rääkis saunast eestlaste koduloos, Kaia-Kaire Hunt tervisest saunas, Marianne Ostrat ja Anna Hints suitsusauna edust maailmalaval, Kristel Vilbaste taimedest saunas, Jan Seepter saunarituaalidest, Saunamaailm vastas saunateemalistele korduma kippuvatele küsimustele, Elis Seppius rääkis saunast kui keha pühakojast, Marju Kõivupuu saunast eestlaste pärandkultuuri loos, Eda Veeroja saunapärimuse pruukimisest tänases päevas.

Eda Veeroja. Foto: GoodNews, Jane Vogt
Eda Veeroja. Foto: GoodNews, Jane Vogt

Toimusid erinevad saunasündmused. Näiteks saunamaratonid, muusika- ja suvefestivalid saunadega, juhendatud saunad, rahvuslik saunapäev soomlastega.

Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (151)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (152)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (153)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (154)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (165)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (166)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (167)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (169)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (170)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (171)
Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt) (172)

Eesti saun kogub üle maailma populaarsust

15. novembri sündmusel oli ka väliskülalisi. Kohale oli tulnud Ülemaailmse Sauna Assotsiatsiooni ISA – International Sauna Associationi president Risto Elomaa Soomest, kes on enda sõnul olnud saunaga seotud terve elu. Assotsiatsiooni eesmärk on jagada oma kanalite kaudu heade saunade infot üle maailma sest neil on kontakte Uus-Meremaalt USA-ni. Kindlasti soovitakse saunainfo viia USA-sse, kus toimub järgmisel aastal ülemaailmne saunakongress.

Risto ütles, et Eesti saunakultuuri edendamisel on tegelikult pikem ajalugu ja tema koostöö Eestiga algas, kui Vana-Võromaa suitsusauna kombestik sooviti lisada UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Ta selgitab, et Soomes ei ole väga häid spaasid ja seetõttu käivad soomlased meeleldi Eestis spaas. Samuti soovitatakse Soomet külastavatel välisturistidel minna Eestisse saunakogemust saama, sest Eesti on lähedal ja saunakogemus eristub.

Risto Elomaa. Foto: GoodNews, Jane Vogt
Ülemaailmse Sauna Assotsiatsiooni ISA - International Sauna Associationi president Risto Elomaa. Foto: GoodNews, Jane Vogt

Sauna-aasta on tema sõnul olnud väga edukas. Eriti oluline on tema sõnul pakkuda süsteemi, mille abil väliskülastajad leiaksid saunateenuse pakkujad. Mõned aastad tagasi oli Eesti avalikke saunu külastada armastavate soomlaste sõnul probleemiks päevakohase info (nt lahtiolekuaegade kohta) puudumine. Sel aastal pole ta sellisest probleemist kuulnud.

Ka on Eesti teinud head tööd suitsusauna info levitamisel. Ta tõi välja, et jaapanlased on Eesti suitsusaunaga väga hästi kursis, lugenud raamatut sauna kohta ning Elamus SPA-s on käinud ka Jaapani ajakirjanikud saunadega tutvumas.

Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt)
Foto: GoodNews, Jane Vogt

Saunaharjumuste uuringust selgus nii mõndagi huvitavat

Eesti Maaturismi Ühingu sauna-aasta projektijuht Elin Priks ütles, et on olnud pööraselt hea saunaasta. Lisaks eelmainitud raamatutele, filmidele ja sündmustele viidi läbi üle-Eestiline saunaharjumuste uuring.

Elin Priks. Foto: GoodNews, Jane Vogt
Eesti Maaturismi Ühingu sauna-aasta projektijuht Elin Priks. Foto: GoodNews, Jane Vogt

Kõige populaarsemad on kodusaunad, siis maakodud/suvilad, käiakse saunas külas, ujulas või spaas, spordiklubides ja kõige vähem käiakse ühissaunas. Ja mida väiksemas kohas elatakse, seda sagedamini saunas käiakse.

Saun on eestlasi saatnud läbi ajaloo

Vabaõhumuuseumi Paljurahvuselise Eesti Keskuse juht Einike Sooväli on käinud saunas kogu elu. Ema-isa on talle rääkinud, et kui ta sündis, viidi ta kartulikorviga linnasauna. Siiani ei lase ta mööda ühtegi võimalust, et sauna minna.

Einike Sooväli. Foto: GoodNews, Jane Vogt
Vabaõhumuuseumi Paljurahvuselise Eesti Keskuse juht Einike Sooväli. Foto: GoodNews, Jane Vogt

Einike usub, et saunata poleks eestlased ilmselt rahvana säilinud ega raskeid aegu üle elanud. Ta rääkis kohale tulnutele eestlaste vanadest saunatraditsioonidest. Mõned nopped Einikese räägitust:

 • Saunas on käidud kogu aeg. Õigeks saunaks peeti ikka suitsusauna – ainult loll laseb sooja õhu korstnast välja!
 • Saunas oli palju keeldusid ja manitusi. Saunas pidi unustama halvad mõtted ja rääkima vaid headest asjadest. Külades on kirjeldatud, kuidas naabrid üksteist vihkasid ja kohut käisid, aga saunalaval olid alati sõbrad.
  Saunas elas palju müstilisi tegelasi, kes siiski sõbralikud ei olnud. Näiteks Sauna-Jaak, kes näpistas lapsi, kui nad nutsid. Ja kui ikka ei mõjunud, valas lapsele kuuma vett peale. Saunas elas ka saunavana, kellele alati tere pidi ütlema.
  Just nende tegelaste pärast lapsed saunale läheneda ei julgenud, kui see köetud polnud. Ja kui paluti midagi saunast tuua, juhtus ikka, et Sauna-Jaak näpistas.
 • Saunas turgutati palju ka tervist. Ja mitte ainult füüsiliselt, vaid oli seotud ka palju uskumusi.
  Kui näiteks soola saunanurkadesse panna, ei tule ükski haigus ligi. Kui 3 korda lavale sülitada, sai halltõvest lahti. Ka oli suits ju desinfitseeriv.
 • Kui 3x sülitad lavale, saad halltõvest lahti. Vihelda kasevihaga, aga lähedal ei tohtinud olla sipelgapesa, muidu saad mädapaised.
 • Haiguseid võis olla, aga suits desinfitseeris.
 • Neljapäeviti tehti ravisauna, kus muditi luid ja liigeseid. Laupäeviti aga lõõgastav saun.
 • Saunas ka sünnitati – naine küttis sauna kuumaks, pani õled põrandale ja sünnitas lapse saunas. Kui sündis tüdruk, tõmmati ta läbi meestepükse, siis sai ta hea mehe. Kui poiss, läbi naistesärgi, et ta saaks ilusa priske pruudi. Tüdruku pesuvesi visati lilledele, siis sai temast ilus tüdruk. Poisi vesi suure kuuse otsa või saunakatusele, siis sai temast pikk tubli mees.
 • Sauna kellelegi ei keelatud. Kui tulid külasandid, tuli nad kindlasti sauna lubada. Nii olid kadedad ka mõisnikud, sest nemadki tahtsid sauna. Aga eestlased neid sinna ei tahtnud. Kord olevat tüdrukud mõisniku sauna lasknud, vett verisele valanud ja ise välja jooksnud. Mõisnik oleks hinge heitnud, aga pärast enam ei pressinud.
  Saunas olid aga võrdsed kõik – jõuka ja vaese talu peremehed, vallasandid.
 • Saun oli ka müstiline paik – värav selle maailma ja teispoolsuse vahel. Sauna kutsuti tihti hingesid ja pandi neile sinna toitu. Saunade juures käisid ka hingesandid, kelle ande anti.
 • Saunas tehti ja riituseid, näiteks armukakku. Ka viidi läbi nõiduseid – näiteks istuti tüdrukutega ringi, pandi enda ette teri ja kuke. Kelle ees kukk esimesena teri nokkis, sai esimesena mehele.
 • Vabaõhumuuseumis on saunaustel ristimärk – vana kaitsemärk, mis vanatühja eemal hoidis. Tütarlapsed tegid ukse ette varbaga ristimärgi ja ringi ümber.
 • Pärast sauna söödi tanguputru, joodi õlut ja tööd enam ei tehtud. See oli lõõgastav päev.

Saunameistrid viisid Eesti saunarituaalid maailmakaardile

Elamus SPA elamuste juht Margit Kurn kinnitas, et selle aasta sauna areng on olnud võimas! Ta selgitab, et kui idee välja hõigati, otsis ta turismimessil Tourest üles Eesti Maaturismi Ühingu esindajad ja küsis, kuidas spaa saaks aidata sauna-aastal kaasa lüüa.
Elamus SPA-l oli soov tuua veel rohkem ausse saunameistri amet, aidata tõsta saunarituaalide populaarsust ja viia rahvusvaheliselt pilti Eesti saun ja saunemeistrid. See sai tehtud!

Margit Kurn. Foto: GoodNews, Jane Vogt
Elamus SPA elamuste juht Margit Kurn. Foto: GoodNews, Jane Vogt

Sauna teemal räägiti palju meedias, raadios, televisioonis, lehtedes. Üks eredamaid mälestusi oli „Ringvaade“, kuhu tehti isegi kunstiline saunakeris.

Ta kinnitas, et noortel on saunaga väga hästi! Elamus SPA-s on 9 saunameistrit, neist kõik noored inimesed, kes hingega sauna juures.

Noored saunameistrid Karl-Peeter Kangur ja Johanna Jakobson käisid tänavu Eestit tutvustamas ka Aufgussi meistrivõistlustel. Aufguss on organisatsioon, mis ühendab maailma parimaid spaa- ja saunakeskuseid, kuhu kuuluvad 18 riigi saunameistrid. Nende roll on propageerida maailma saunakultuure, tutvustada neid ja omavahel suhelda.

Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt)
Saunameistrid Johanna Jakobson ja Karl-Peeter Kangur. Foto: GoodNews, Jane Vogt

Eesti saunameistrid tänavu veel võistelda ei saanud, vaid ainult tutvustada. Etenduse aitas kokku panna lavastaja Villiko Kruuse ning see rääkis mehest, kes elab sügaval ürgses Eesti metsas, armastab loodust ja sauna. Aga ta tundis, et tal jääb väest puudu. Ta abipalvet kuulis saunaingel, kes läbi vihmaloitsu ja vihtadega andis mehele väge ja temast sai saunajumal.

Etendus viidi läbi 200 külalist mahutavas saunas. Keris oli 5 meetrit pikk ja 1,9 meetrit lai. Kui etendus läbi sai, tõusis rahvas püsti ja tegi tormilise aplausi. Ka välja minnes tänati kättpidi.

Järgmisel aastal läheb Eesti ametlikult mõõtu võtma teiste saunameistritega. Eesti Maaturismi Ühinguga antakse peagi välja teadaanne, et kõigil Eesti saunameistritel on võimalik tulla õppima Aufgussi tehnikat, et järgmisel sügisel minna Eestit esindama.

Sauna-aasta 2023 Elamus Spa's (Foto GoodNews, Jane Vogt)
Foto: GoodNews, Jane Vogt

Kas saunakuuma jätkub? Jätkub! Motivatsiooniks traditsioon ja kütteks saunaleil. On ju Tammsaaregi öelnud, et kui inimesed on üheskoos saunas käinud, on nad omad inimesed, peaaegu sõbrad – saun teeb kõik ühesuguseks.

JAGA SEDA POSTITUST