Saunakultuuri edendaja Rein Sikk: põhiline on sauna nautida!

Esimesel jaanuaril 2023 peab ilutulestiku asemel viskama leili! Just nii kõlas loosung, millega algas sauna-aasta. Sauna-aasta idee autor Rein Sikk selgitab, et sauna-aasta idee sai alguse tema paar aastat tagasi Vikerraadios välja öeldud päevakommentaarist – ligi kakskümmend aastat on Eestis olnud põnevaid teema-aastaid, näiteks kirjanduse, teatri, raamatukogude aasta, aga miks mitte üks äge sauna-aasta? On ju praegu läbi Eesti ajaloo üks parimaid saunaajastuid, kuna kolhoosiajal suleti suurem osa saunasid, kuid tänapäeval on alternatiivseid võimalusi ja spaasid tekkinud juurde piisavalt, et hoida elus vanu saunatavasid. Kahjuks pani koroonaepideemia plaani pausile, kuid 2022. aasta kevadel otsustas Eesti Maaturismi Ühing, et idee tuleb ellu viia.

Rein Sikk

Saunaentusiasm on geenides

Rein sõnab, et saunaentusiasm on tal juba geenides. „Mäletan, kuidas me Lõuna-Eestis maal vanaisa ja vanaema juures saunas käisime. Tallinnas oli minu kodusaunaks Raua tänava saun. Tartus aga Tiigi saun,“ meenutab mees, kuidas saun on olnud osa tema elust läbi aegade.

Lõpuks ülikooli järel Kadrinasse kolides otsis saunaentusiast kohe üles Kadrina sauna. „Ma arvan, et ju saunaentusiastiks saamine on mulle kuidagi geenidega edasi antud. Olen tavaline eestlane, kes käib saunas ja suhtleb saunas,“ räägib Rein.

Siiski päris tavaline saunasõber ta ei ole. Nimelt on ta kirjutanud saunatamisest isegi kaks saunaraamatut – „Vihaga, kuid vihata. Eesti rahva esimene sauna-aabits“ ja Maalehe Targu Talita raamatusarja „50 saunanippi“. Ka oma raamatutes „Minu Virumaa“ ja „Minu Ugrimugri“ puudutab ta saunaajalugu.

„Läbi ajakirjanikutöö Maalehes on mul õnnestunud koguda kokku olulist infot ja minu jaoks on loogiline, et saan seda teiste inimestega jagada,“ jagab Rein põhjust ja kergitab saladuseloori, et tegelikult on tal järgmisegi saunaraamatu käsikiri arvutis valmis saamas.

Põhiline on sauna nautida!

Nii saigi Reinu välja hüütud mõttest 2023. aasta sauna-aasta, mis on pühendatud saunakultuurile, -kombestikule, -toodetele, – ettevõtetele, -kogukondadele ja – eestvedajatele ning kõigile, kel saun on hinges.

Ja vilju on sauna-aasta kandnud juba küllaga – kes oleks võinud näiteks ette näha, et igal nädalal on ETV eetris Eesti mäng, mis on pühendatud sauna-aastale ja kust leiab alati saunaküsimusi. Või et luuakse maailma esimene sauna e-ülikool, mille loengud on täiesti tasuta kuulajatele saadaval.

Foto: Karen Härms

Rein toob välja, et nii saunaraamatud ja saunaülikool aitavad hoida ja levitada tarkusi. Avalikud saunad ja spaad aga lisavad vanadele tavadele juurde põnevaid vimkasid.

Rein sõnab, et saunavõtmisel on tänapäeval kaks traditsiooni – esimene, kus ammused tavad ja traditsioonid, mis on pärit Lõuna-Eestist eriti suitsusaunarahva poolt.

Teisena uuema aja traditsioonid, mis võivad põhineda vanadel tavadel, aga ei pruugi.

Foto: Karen Härms

„Uuema aja sauna atraktsioonid pakuvad saunas olemise juures rohkem põnevust ja elamust, kuid samas on sadu või isegi tuhandeid inimesi Eestis, kes tarbivad sauna n-ö vanamoeliselt,“ räägib ta, et tegelikult ei ole vahet, kumba versiooni eelistada. Põhiline, et inimene naudib kogu protseduuri ja huvitavate kõrval tegevuste juures ei kaoks saunatamise enese sisu ära.

Ta loodab, et sauna-aasta lõpuks on saavutatud see, mida hiidlased juba enne selle sauna-aasta algust välja hüüdsid – iga aasta võiks olla sauna-aasta! See aasta on päästnud valla pöörase initsiatiivi erinevate tegijate poolt, näiteks asutada maailma pikim saunatänav, Käsmust Hiiumaani. Aga peamiselt loodab Rein, et suudetakse päästa külasaunu, kes oleks ehk hingusele läinud, aga teevad edaspidigi Eesti rahva rõõmsamaks ja terveks.

Suurim saunareegel

Rein ütleb, et parimat saunanõu annab tegelikult inimese enda ihu. „Ärge minge sauna, tark õpik või veebisoovitus pihus ega lugege stopperiga aega, kaua peab leili võtma,“ annab ta soovituse.

„Mine sauna, kui tunned, et on vaja ja ole nii kaua, kui tunned, et on vaja. Suhtle saunas endaga ja enda kehaga, siis läheb kõik hästi!“

JAGA SEDA POSTITUST