Kuidas saun aitab tervist hoida?

Saunameistri amet on väga vastutusrikas, sellepärast täiendavad ja koolitavad Elamus SPA saunameistrid end kogu aeg, et külastajatele parimaid saunaelamusi pakkuda. Saunameistril lasub peale elamuse pakkumise ka ülesanne jälgida, et kõik inimesed tunnevad end saunas hästi. Meie saunameistreid käis koolitamas Regionaalhaigla taastusarst dr Annelii Jürgenson.

Saunu on erinevaid, kuid tervendav mõju on neil kõigil

Saunu on palju erinevaid, Eestis kõige populaarsemad on näiteks traditsiooniline puuküttega Soome saun, Türgi aurusaun, infrapunasaun, Vene saun. Elamus SPA-s on 22 erinevat sauna, kust leiab endale sobiva igaüks – kes eelistab tugevat leilisauna, kes pehmemat aroomisauna, kes hoopiski aurusauna ja kes eelistab liguneda hoopis Jaapani vannis.

Dr Jürgenson märgib, et sõltumata saunaliigist on nende tervendav ja positiivne mõju meie tugi- ja sidekudedele. Saunas lõdvestuvad lihased ning abi saame erinevate sidekudede venituste ja ülekoormuste puhu.  

Samuti pakub saun leevendust krooniliste liigeste -ja lihashaiguste puhul ning ka seljaprobleemide, närvipõletike ja käte närvivalude puhul. Luu -ja liigesehaiguste puhul peaks siiski saunajärgsete jahutusprotsessidega olema ettevaatlik, kuna need võivad haigust hoopis süvendada.

Elamus Spa (Foto Karen Härms) (2)
Foto: Karen Härms

Otseselt mõjutavad saunaprotseduurid ka südame – ja veresoonkonda. Toimub veresoonte laienemine, langeb vererõhk ning pulss paraneb. Kogu selle tulemusena meie keha üldine verevarustus paraneb ning üleliigse soojuse ära andmiseks hakkame higistama.

Sauna reeglid

Siiski paneb dr Jürgenson südamele, et kõik need positiivsed mõjud saavad toimida ainult juhul, kui järgitakse teatud sauna reegleid ning soovitusi.

Kindlasti ei tohiks enne sauna minekut kõhtu liiga täis süüa ja hoiduma peaks alkoholi tarbimisest, jookidest võiks tarbida mineraalvett, teed.

Enne sauna sisenemist kontrolli enda pulssi. Kui pulss ületab peale sauna algset löökide arvu rohkem kui 14 löögi võrra, siis tähendab, et temperatuur on sinu kehale liiga kõrge.

Kuumas sauna (70-80 kraadi) ei ole soovitatav viibida korraga üle 15 minuti. Kui märkad kehal punaseid laiku, siis peaks kohe lõpetama, kuna see viitab vereringe kahjustumisele.

Jahutavate protseduuride puhul peaksid olema ettevaatlikumad kõrge vererõhuga, südamehaiguste või krooniliste kopsuhaigustega inimesed, kuna äkiline jahutamine põhjustab väikeses vereringes arteriaalse rõhu ekstreemset kõrgenemist ning see suurendab hingamissagedust.

Kui sul esinevad need terviseprobleemid, peaks sauna vältima:

 • kui esineb halvaloomulisi kasvajaid;
 • hingamisteede viirushaiguste puhul;
 • aktiivse tuberkuloosiga;
 • maohaavandite ja maksapõletiku korral;
 • kõrgenenus silmasiserõhu korral;
 • ägeda neerupõletiku ja neerupuudulikkuse korral;
 • suguteedes esineva ägeda põletiku või peale suguelundite kirurgilist ravi;
 • insuldi ja südameinfarkti järgselt;
 • akuutsete liigesepõletike korral ja põletikuvastaste hormonaalsete ravimite ravikuuri ajal;
 • värskete õmblustega (näiteks operatsioonijärgsete õmbluste puhul);
 • Parkinsoni tõve ja psühhoosi korral.

Infrapunasaunast peaksid hoiduma inimesed, kellel on:

 • südamestimulaatorid;
 • verehüübimishäired;
 • haigusseisundid, mille puhul higistamine on häiritud (näiteks diabeedi kaugtüsistused);
 • palavik;
 • südamepuudulikkus;
 • madal vererõhk.

Mis juhtub, kui saunas hakkab halb?

Saunarituaalidel on enamasti mõnus, aga võib ka juhtuda, et kellelgi hakkab halb või ta kukub lausa kokku. Selleks juhuks on saunameistritel teadmised, kuidas inimest aidata.

Kui keegi peaks rituaalil kokku kukkuma või tunnetama, et on paha, siis esimese asjana tuleb asetada inimene saunast välja istuma. Võtta metallist kauss külma veega ja asetada inimese jalad sinna sisse. See jahutab keha kõige kiiremini. Kui see ei aita, siis kasutada külmasid rätikuid käte jahutamiseks ja pakkuda toatemperatuuril vett juua.

Elamus Spa (Foto Karen Härms)
Foto: Karen Härms

Kui sa kuuma sauna ei armasta…

Kõik kuuma sauna ei armasta ega talu. See ei tähenda aga, et peaks saunarõõmudest ilma jääma. Elamus SPA-s on palju madala temperatuuriga saunu ja seal toimuvaid rituaale, mis sobivad pea kõigile, ka lastele.

Näiteks aroomirituaal, mille märksõnadeks on meditatsioon, hingamine ja lõõgastus.

Madala temperatuuriga saunas on lihtne sulgeda silmad, tunnetada erinevaid aroome ning nautida kuuma ja külma vaheldumist, mida saunameister lehviku ja õrna uduvihmaga loob. Aroomid aitavad sind viia kaugele oma mõtetest ja lõõgastuda nii vaimselt kui füüsiliselt, nii et need 10 minutit tunduvad kui küllastav puhkus.

Elamus Spa (Foto Karen Härms) (4)
Foto: Karen Härms

Tõelistele saunagurmaanidele on mõeldud aga leilirituaal

Leilirituaal ei ole kindlasti igaühe jaoks. Järk-järguline kuumuse kasvatamine ja mõnus lõpuleil on parajaks proovikiviks ka kõige tugevamatele saunalistele.

Vihtlemine ja jääkülm vesi keset rituaali teevad selle tõeliseks saunaelamuseks.

Pangest leiab mõnusad vihad, millega vaimu tervendada ja külma vee ning jää, millega end värskendada. Leilivees peituvad aga mõnusad aroomid, et kõik meeled ergutatud saaks.

JAGA SEDA POSTITUST